Lokalizacja

Perła Łazarza znajduje się w geograficznym sercu dzielnicy, od której wzięła swoją nazwę. Dzielnicy, która już w momencie włączenia jej w administracyjne granice Poznania, co nastąpiło 1 kwietnia 1900 roku, przyciągała najznamienitszych i najzamożniejszych mieszkańców miasta. Wpływ na to miały nie tylko okazałe kamienice i urokliwe wille, ale także niezwykle atrakcyjna lokalizacja, oraz liczne udogodnienia stworzone dla jej wymagających mieszkańców.

Na przestrzeni ponad 120 lat, które upłynęły od tamtych dni, dzielnica Św. Łazarz nie tylko zachowała atuty, które zauroczyły ówczesną socjetę, ale wzbogaciła się o nowe udogodnienia. W ostatnich latach stała się jedną z najdynamiczniej rozwijających się części Poznania, która przyciąga nowe pokolenie chcące mieszkać blisko centrum miasta, obcując z najwyższej klasy architekturą początków XX wieku, z jednoczesnym dostępem do terenów zielonych i bogatej oferty infrastruktury edukacyjnej, kulturalnej, sportowej czy gastronomicznej.


Ulica Matejki

Widok na ulicę Matejki

Ulica Matejki – na rogu której wzniesiono Perłę Łazarza, wytyczona została w 1895 roku. Nosiła wtedy nazwę Neue Gartenstrasse (Nowoogrodowa). Do dzisiaj uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic Poznania. Przemyślane, łagodne zakrzywienia jej osi pozwalają w pełni podziwiać elewacje bogato zdobionych kamienic, które zaczęto wznosić po obu jej stronach na początku XX wieku. Spektakularne piękno kwartału Johow – Gelände sąsiadującego ze znajdującym się po drugiej stronie arterii Parkiem Wilsona, od ponad 100 lat stanowi najlepszą wizytówkę secesyjnej architektury na najwyższym europejskim poziomie.

Tak ulicę tę opisuje Zbigniew Zakrzewski w swojej książce „Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918 – 1939: „Tu spotykały się tereny parkowe z wojskowymi. Wyrosła tutaj luksusowa dzielnica Poznania, zasiedlona przez pruską plutokrację i wysokich urzędników. Odtąd wykwint – niekiedy napuszony – ozdobnych fasad z balkonami, wnękami i wykuszami, a także niektórych klatek schodowych, charakteryzuje do dziś zabudowę tej okolicy. Polskie władze miasta postanowiły, że ulice tej części Łazarza sławić będą naszych najwybitniejszych malarzy. Najdłuższa w tym rejonie arteria stała się Matejki. (…) Panowała tutaj uspokajająca cisza, przerywana co najwyżej gwarem dzieciarni bawiącej się w parku i klepaniem kopyt po asfalcie”.

Park Wilsona
600 m / 8 min

Równocześnie z pnącymi się w górę murami okolicznych luksusowych kamienic rozrastała się bujna flora Ogrodu Botanicznego, który przed 1902 rokiem powstał na terenie dawnej szkółki drzew i krzewów ozdobnych, należącej do Towarzystwa Upiększania Miasta. Ta bogata w rośliny ozdobne zielona enklawa była pierwszym publicznym parkiem w Poznaniu i przez wiele lat stanowiła największy rekreacyjny teren stolicy Wielkopolski. Do tej pory podziwiać można jej pierwotne, ciekawe założenie oparte na podziale kontrastujących ze sobą części: geometrycznej północnej, nawiązującej do wzorów francuskich oraz nieregularnej południowej utrzymanej w stylu angielskim, ze sztucznymi stawami i kamiennymi wzniesieniami obsadzonymi alpejską roślinnością. Urokliwe alejki wśród starodrzewia, liczne zakamarki dające schronienie przed zgiełkiem miasta, akweny wodne będące rajem dla wodnego ptactwa, a nawet szemrzący wodospad spływający kaskadą z kamiennego alpinarium sprawiają, że nadal unosi się tutaj duch początków XX wieku.

Palmiarnia
800 m / 8 min

Palmiarnia, Park Wilsona

Jej początki sięgają 1911 roku, kiedy to murowany budynek z licznymi, dużymi przeszkleniami zajmował 534 m2. Po 110 latach od powstania, Palmiarnia znajdująca się w Parku Wilsona jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jej powierzchnia wynosi obecnie 4600 m2 stanowiąc enklawę dla ponad 1000 gatunków egzotycznych roślin i ponad 170 gatunków ryb, które można podziwiać w akwarium i wielu wodnych akwenach znajdujących się w obiekcie.

Warto śledzić internetową stronę Palmiarni, bowiem odbywają się tam liczne eventy takie jak „Noc w Palmiarni”, wystawy tematyczne, wykłady a nawet koncerty. Mieszkańcy Perły Łazarza do tej niecodziennej atrakcji będą mieli zaledwie 8 minut spaceru!

Park Kasprowicza/Arena
250 m / 2,5 min

Niewiele śródmiejskich dzielnic, nie tylko poznańskich, może poszczycić się dwoma tak wyjątkowymi parkami, jakimi są Park Wilsona oraz Park Kasprowicza. Różniące się specyfiką, odpowiadają na odmienne potrzeby i przyciągają mieszkańców nie tylko Łazarza, ale całego Poznania.

Z Perły Łazarza do Parku Kasprowicza dzieli nas niecałe 3 minuty spaceru! Wystarczy wyjść na ulicę Niegolewskich, aby naszym oczom ukazała się charakterystyczna kopuła hali widowiskowo – sportowej Arena, ikony polskiego modernizmu i jednej z najbardziej znanych budowli w Polsce. Ukończona w 1974 roku, według projektu Jerzego Turzenieckiego, wzorowana jest na rzymskim Palazzo dello Sport. Zarówno Arena, jak i jej najbliższe otoczenie, przejdą wkrótce spektakularną przebudowę i modernizację.

Ponad 9 hektarowy obszar zieleni miał zostać udostępniony dla mieszkańców 1 września 1939 r. Niestety, wybuch II wojny światowej na wiele lat pokrzyżował te plany. Ponowne podjęcie starań w celu utworzenia w tym miejscu parku podjęto w 1962 roku.

Obecnie ten olbrzymi teren jest wymarzonym miejscem do aktywnego spędzania czasu. Wśród zieleni znajdują się korty tenisowe i do squasha, boisko do piłki nożnej, siłownia zewnętrzna, boisko do street workoutu, pływalnia letnia, plac zabaw, a nawet wybieg dla psów. Wśród parkowych alejek postawiono punkty gastronomiczne.

Rynek Łazarski
300 m / 3 min

Rynek Łazarski z lotu ptaka

Jest przykładem dynamicznego rozwoju i wnikania nowoczesnej architektury w historyczną tkankę dzielnicy. Handlowe centrum Łazarza przeszło spektakularną metamorfozę. Całość placu pokryto wysokiej jakości płytami i kostką granitową. Jego centralym miejscem jest targowisko zadaszone konstrukcją przywodzącą na myśl latający spodek. Jest to jedna z największych na świecie konstrukcji tego typu! Całość handlowego centrum dzielnicy wzbogacono o wiele gatunków ozdobnej zieleni niskiej oraz drzew. Metamorfozy dopełniają plac zabaw zlokalizowany na tzw. Lejku Łazarskim oraz podświetlana fontanna. Mieszkańcy Perły Łazarza w zaledwie 3 minuty będą mogli dotrzeć w to miejsce, aby wprost od lokalnych handlarzy kupić najświeższe owoce, kwiaty i warzywa – także z własnych upraw.

Przestrzeń nowego Rynku Łazarskiego została zaprojektowana tak, aby spełniać także funkcję terenu, na którym odbywać się będą różnego rodzaju eventy, np. kiermasze świąteczne, koncerty, kino plenerowe itp.

Międzynarodowe Targi Poznańskie
1 km / 10 min

MTP – widok na Dworzec PKP

Międzynarodowe Targi Poznańskie – których historia sięga 1921 roku, są wizytówką Poznania, która od lat rozsławia nasze miasto na całym świecie. Olbrzymie tereny – ponad 212 hektarów – poza pawilonami wystawienniczymi stają się także miejscem otwartym dla mieszkańców Łazarza i Poznania. To tutaj w okresie letnim odbywają się ogólnodostępne eventy, wzbogacające kulturalną ofertę dzielnicy Św. Łazarz.

Dworzec Poznań Główny
1,5 km / 9 min

Niewątpliwą zaletą lokalizacji Perły Łazarza jest jej bliskie sąsiedztwo z węzłem komunikacyjnym Poznań Główny, który znajduje się w odległości zaledwie kilkunastu minut spaceru. Poza dworcem PKP oraz PKS, kompleks wzbogaca centrum Handlowe Avenida.

Port lotniczy Ławica im. Henryka Wieniawskiego
6,4 km / 12 min

Dla wybierających się w dalszą podróż mamy świetną informację. Jazda samochodem na lotnisko zajmuje tylko 12 minut!

Komunikacja

Świetne skomunikowanie dzielnicy z całym Poznaniem zapewnia nie tylko rozbudowana infrastruktura dróg i ścieżek rowerowych, ale także bliskość przystanków komunikacji miejskiej, które znajdują się w odległości zaledwie 1 – 3 minut pieszo.

Edukacja

Zaledwie kilka do kilkunastu minut spacerem od Perły Łazarza znajduje się wiele placówek oświatowych: od żłobków i przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe, renomowane licea (I LO oraz II LO) na Szkole Muzycznej kończąc.

Gastronomia i lokalne sklepy

Od kilku lat dzielnica Św. Łazarz przeżywa prawdziwy boom gastronomiczny. Jak grzyby po deszczu otwierają się tutaj urokliwe knajpki i restauracje serwujące różnoraką kuchnię, od mięsnej po wegańską, od polskiej poprzez włoską, hiszpańską i azjatycką; od wykwintnych lunchowni po swojskie bary serwujące domowe obiady. Lokalne kawiarnie, cukiernie i piekarnie oferują pyszne i świeże wypieki. Popołudniami sąsiedzki gwar przenosi się do lokali serwujących kraftowe piwa oraz do klimatycznych winiarni. Latem urokliwe ogródki tętnią życiem i śmiechem.

Dzielnica Św. Łazarz jest wyjątkowa także pod względem „swoistej dwoistości”. Główna arteria – ulica Głogowska, przy której znajdują się liczne sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne – dzieli Łazarz na dwie częśći: tzw. górną, w której zlokalizowana jest Perła Łazarza, oraz dolną, której centralnym punktem jest Rynek Łazarski. Dolny Łazarz nieodparcie kojarzy się z berlińskim klimatem, górny natomiast zachował swoją elitarną atmosferę z początków XX wieku. Każda z nich ma swój niepowtarzalny urok.

Zamieszkaj w Perle Łazarza

Zadzwoń, napisz lub przyjedź do naszego biura sprzedaży

Poznań

ul. Kopanina 59 bud. C
60-105 Poznań

Celem umówienia spotkania ze specjalistą ds. sprzedaży prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mail.

Luboń

poniedziałek– piątek:  8.30-16.30