O inwestycji

Historia

Perła Łazarza na początku XX wieku. Źródło: Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, Biuro MKZ w Poznaniu.

Na początku XX wieku, kiedy świetność dzielnicy Św. Łazarz rosła wraz z powstającymi reprezentacyjnymi kamienicami kwartału Johow Gelände i coraz bujniejszą zielenią ogrodu botanicznego (późniejszego Parku Wilsona), jedną z najpiękniejszych budowli w tej części Poznania była kamienica zbudowana na rogu ulic Augustastrasse oraz Neue Gartenstrasse (taką nazwę nosiły wtedy ulice Niegolewskich i Matejki). 115 lat temu zaprojektował ją wybitny architekt Paul Pitt.

Monumentalna bryła kamienicy „Perła Łazarza” przełamana asymetryczną elewacją, wykuszami, licznymi loggiami i balkonami oraz dodającymi lekkości szczytami, dominuje nad skrzyżowaniem ulic Matejki i Niegolewskich. Majestatyczny wygląd budynku korespondował z jego wnętrzem: białe ściany klatek schodowych i jasnoróżowe sufity zdobione były złotymi dekoracjami wzbogaconymi ciemnoróżowymi i niebieskimi rozetami. Kontrastująca z polichromią ciemnobrązowa kolorystyka drewnianych schodów, tralek i poręczy klatki schodowej dopełniała ekskluzywnego sznytu; natomiast jasnozielone balustrady balkonów stanowiły subtelny akcent rozświetlający neutralną barwę elewacji.

Patrząc na tę – i inne – reprezentacyjne kamienice wybudowane na początku XX wieku przy ulicy Matejki, bardzo łatwo wyobrazić sobie życie elity intelektualnej i finansowej, które toczyło się w murach Perły Łazarza. Jej pierwszym właścicielem był bogaty rentier Paul Münchenberg, a samą kamienicę i jej sąsiedztwo zamieszkiwali urzędnicy, wojskowi, zamożni Niemcy, lekarze i przedsiębiorcy – to oni w tamtych czasach stanowili część poznańskiego establishmentu.

Wybór architekta, któremu powierzono prace projektowe, świadczy o randze, jaką chciano nadać temu budynkowi. Paul Pitt był bowiem jednym z najlepszych, najbardziej znanych i rozchwytywanych architektów początków XX wieku w Poznaniu. Kształcił się najprawdopodobniej w Berlinie, mieście które wywarło niemały wpływ na powstające w jego pracowni projekty. Architekt ten współpracował z niezwykle cenionym Stanisławem Duszewskim, autorem wykonywanych na indywidualne zamówienie sztukaterii zdobiących Perłę Łazarza.

Nie można cofnąć się w czasie, ale można w namacalny sposób poczuć luksus i historyczną atmosferę, którą przesiąknięte są mury Perły Łazarza – jednej z najpiękniejszych zabytkowych kamienic Poznania.

Kalendarium

1906 – 2024

1906 r.

Paul Pitt, jeden z nabardziej uznanych architektów Poznania początku XX wieku projektuje kamienicę na rogu ulic Augustastrasse oraz Neue Gartenstrasse (taką nazwę nosiły wtedy ulice Niegolewskich i Matejki).

1906 – 1907 r.

Budowa „Perły Łazarza”. Jej pierwszym właścicielem jest rentier Paul Munchenberg

1907 r.

Do kamienicy wprowadzają się pierwsi mieszkańcy.

1909 r.

Kamienicę kupuje Ernst Stolz.

1914 r.

Perłę kupuje nieznana z nazwiska osoba.

Początek lat 30. XX w.

Właścicielem zostaje Jan Jankowski.

27.04.1999 r.

Wpisanie kamienicy do rejestru zabytków pod numerem A-426

2011 r.

Inspektor Nadzoru Budowlanego zleca zabezpieczenie „Zielonej Perły”.

2015 r.

Budynek zostaje sprzedany podczas licytacji komorniczej.

2016 r.

Kamienicę przejmuje firma windykacyjna.

2019 r.

Zakup Perły przez kolejnego inwestora.

2021 r.

Firma Prefa Group staje się właścicielem zabytku. Rozpoczynają się prace remontowe mające przywrócić Perle jej pierwotny blask.

Zakończenie prac rewitalizacyjnych Perły Łazarza

Nowoczesność

Patrząc na monumentalną bryłę wybudowanej 115 lat temu, zaprojektowanej przez słynnego architekta Paula Pitta kamienicy przy ul. Matejki 40, bardzo łatwo wyobrazić sobie życie elity intelektualnej i finansowej, które toczyło się w murach tego budynku. Ówcześni mieszkańcy Perły Łazarza, należący do poznańskiego establishmentu, mogli liczyć na najwyższą jakość wykończenia, użytych materiałów, rozwiązań architektonicznych oraz udogodnień dostępnych jedynie dla najzamożniejszych i najbardziej wymagających lokatorów.

To, co stanowiło luksus dla elity żyjącej na początku XX wieku, ponad 100 lat później nie jest już standardem premium, który chcemy oferować naszym Klientom. W rewitalizacji zabytku Perła Łazarza kładziemy szczególny nacisk na staranne, zgodne z drobiazgowymi wytycznymi konserwatora zabytków, gruntowne odnowienie wnętrz i elewacji, które stanowią nieosiągalny już dzisiaj kanon budowlano – wykończeniowy: grubość ceglanych murów, wysokość pomieszczeń, zdobienia mieszkań i klatek schodowych, najwyższa jakość użytych materiałów. Wzbogaciliśmy go o cały szereg rozwiązań, które są wyznacznikiem luksusowego i nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego XXI wieku.

Windy

Choć pierwszą windę zamontowano w Polsce już w 1901 roku w warszawskim Hotelu Bristol, nie było to rozwiązanie, które można było spotkać na początku XX wieku nawet w najbardziej luksusowych kamienicach mieszczańskich. W Perle Łazarza komunikacja pionowa  odbywała się czterema głównymi klatkami schodowymi oraz dodatkowymi, zlokalizowanymi  od strony patio. Po rewitalizacji mieszkańcy będą mogli korzystać z czterech nowoczesnych, szybkich wind, których design korespondował będzie z zabytkowym wystrojem kamienicy. Dodatkowo, w celu zapewnienia wygodnej komunikacji dla osób niepełnosprawnych, pomiędzy wejściem do budynku a kondygnacją parteru, zamontowane zostaną specjalne podnośniki schodowe.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Oryginalnie mieszkania w kamienicy ogrzewane były piecami kaflowymi, co oczywiście miało swój urok, ale wiązało się także z uciążliwymi obowiązkami. W XXI w mieszkania w Perle będą ogrzewane z nowoczesnego węzła cieplnego zlokalizowanego w przyziemiu budynku. Apartamenty oraz lokale usługowe będą wyposażone w nowoczesny system ogrzewania podłogowego, sterowany poprzez wysoko zaawansowane technologicznie termoregulatory, w swobodny sposób umożliwiające ustawienie odpowiedniej temperatury w zależności od przeznaczenia pomieszczenia lub preferencji użytkowników.

Instalacja wideodomofonowa

Kiedyś wystarczył dzwonek do drzwi lub kołatka. Obecnie komunikacja pomiędzy mieszkańcami a otoczeniem jest technicznie bardziej zaawansowana. W naszej kamienicy zastosujemy system wideodomofonowy umożliwiający komunikację audiowizualną z wykorzystaniem kolorowych monitorów, działających także po zmroku w systemie IR. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców.

Stolarka okienna

Budynek w swojej XX-wiecznej formie, wyposażony był w stolarkę drewnianą skrzynkową. Wymogi konserwatorskie oraz chęć wiernego odwzorowania oryginalnych rozwiązań sprawiają, iż w trakcie rewitalizacji kamienica zostanie wyposażona w nowoczesne okna skrzynkowe, wykonane z drewna, o nieporównywalnie lepszych parametrach cieplno-wilgotnościowych, spełniających najwyższe normy energooszczędności i ochrony środowiska. Drewniane będą również parapety wewnętrzne. Elementy te zostaną wykonywane na indywidualne zamówienie, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorować  oryginalną stolarkę, którą zaprojektował architekt. Stolarka taka znajdzie się także w lokalach usługowych w przyziemiu.

Stolarka drzwiowa oraz schody

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne do klatek schodowych zostaną poddane starannej renowacji lub wykonane na nowo, na wzór pierwotnie osadzonych w kamienicy. Detalem, który korespondować będzie z zabytkową stolarką drzwiową i okienną i dopełni eleganckiego sznytu wnętrzom kamienicy, będą drewniane schody ze zdobnymi  balustradami i poręczami. Częściowo oryginalne, po renowacji, w części nowe, wykonane na indywidualne zamówienie.

Patio

Integralną częścią kompleksu Perła Łazarza stanowić będzie wewnętrzny dziedziniec – patio, które również przejdzie gruntowną rewitalizację. Obecnie trwają prace nad projektem zagospodarowania tej części wspólnej. Z pewnością pojawią się tam nasadzenia różnych gatunków roślin, aby przestrzeń ta stanowiła cichą, zieloną enklawę dla mieszkańców naszej kamienicy.

Tynki zewnętrzne

W chwili powstania kamienica była pokryta niemalowanym  tynkiem wapiennym. Elewacja była mieszanką wzorów i struktur wykonanych podczas tynkowania. Obecnie rewitalizacja kamienicy polega między innymi na wiernym odtworzeniu elementów stylistyki elewacji, wraz z detalami architektonicznymi, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologicznie materiałów.

Wykończenie

Części wspólne zostaną wyłożone płytami ceramicznymi lub kamiennymi, klatki schodowe odzyskają blask i kolor dzięki renowacji i odtworzeniu polichromii oraz sztukaterii. Zdobne fasety oraz rozety pojawią się także na sufitach w częściach mieszkalnych. Renowacji lub odtworzeniu poddane zostaną także stalowe, zdobne w ornamenty balustrady loggii i balkonów.

Przedstawiliśmy Państwu część nowoczesnych rozwiązań, które wzbogacą, ułatwią życie i jeszcze bardziej podniosą komfort zamieszkania w Perle Łazarza.

Zamieszkaj w Perle Łazarza

Zadzwoń, napisz lub przyjedź do naszego biura sprzedaży

Poznań

ul. Kopanina 59 bud. C
60-105 Poznań

Celem umówienia spotkania ze specjalistą ds. sprzedaży prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mail.

Luboń

poniedziałek– piątek:  8.30-16.30